Zadzwoń do nas!
+48 62 764 39 95
Napisz do nas! kontakt@medwork24.pl
Wybierz wersję jezykową:
pl
de
Choroba Parkinsona

Istnieją schorzenia, które doświadczony lekarz potrafi poznać na pierwszy rzut oka u pacjenta, którego widzi przypadkiem na ulicy. Tak charakterystyczne objawy daje między innymi choroba Parkinsona- schorzenie neurologiczne, wywołane zakłóceniem delikatnej równowagi neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym.

Przypadki zachorowań wśród osób znanych i cenionych, sprawiły, że choroba Parkinsona przestała być tylko medycznym terminem, który niewiele nam mówi, a stała się realnym i powszechnie znanym problemem. Wiedza o tym, że nie jesteśmy sami jest niezwykle cenna, nie tylko w przypadku choroby Parkinsona. Aby skutecznie pomagać sobie lub choremu bliskiemu, bardzo ważne jest dokładnie zapoznać się z chorobą, jej mechanizmem powstania, objawami oraz przebiegiem.

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona to jedna z najczęściej występujących chorób z obszaru schorzeń neurodegeneracyjnych, czyli uszkadzających tkankę nerwową. Częstość jej występowania znacząco wzrasta z wiekiem- u osób 55- letnich ryzyko zachorowania wynosi 1%, a w wieku 75 lat już 3%. Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest uszkodzenie neuronów odpowiedzialnych za wydzielanie dopaminy- bardzo ważnego neuroprzekaźnika, obecnego niemal stale w obrębie naszego mózgowia. Kiedy zaczyna brakować dopaminy, dominującym przekaźnikiem staje się acetylocholina, a obserwowane w chorobie objawy związane są właśnie z tą zamianą. Przyczyny wystąpienia choroby Parkinsona nie są poznane, ale prawdopodobnie znaczącą rolę pełni tu mutacja pewnych genów i podatność genetyczna na to schorzenie.

Objawy choroby Parkinsona

Już na podstawie samego wyglądu chorego, jego postawy oraz sposobu chodzenia, lekarz niejednokrotnie może z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy chory cierpi na chorobę Parkinsona. Do podstawowych symptomów choroby zalicza się zmiany w motoryce chorego: charakterystyczne spowolnienie ruchowe, połączone ze sztywnością mięśniową i drżeniami. Drżenie to nasila się w spoczynku, kiedy chory nie wykonuje żadnych zamierzonych celów, co jest cenną wskazówką różnicującą z innymi rodzajami drżenia. W początkowym okresie choroby można zaobserwować tak zwane pierwsze objawy, czasem dopiero zwiastujące, to co ma nadejść: depresja, zaparcia, zmiany osobowości, zapalenie łojotokowe skóry, subtelne zmiany węchu, pieczenie lub mrowienie kończyn. U osób, u których choroba ujawniła się w pełni, mogą również dołączyć takie symptomy, jak: zaburzenia równowagi, ślinotok, łojotok, zaburzenia mowy ( mowa cicha, monotonna, spowolniała), trudności w koncentracji i zaburzenia funkcji poznawczych.

Jak można stwierdzić, czy chory cierpi na chorobę Parkinsona?

Choroba Parkinsona często rozpoznawana jest już w pełni swojego rozwoju, na podstawie towarzyszących pacjentowi objawów. Tymczasem pojawienie się objawów oznacza zwykle, że stężenie dopaminy uległo obniżeniu już o blisko 60-80%. Obecnie trwają pracę nad wcześniejszym wykrywaniem choroby- na etapie bezobjawowym, co dałoby pacjentowi możliwość skutecznego leczenia, niedopuszczającego do rozwoju pełnej choroby Parkinsona. Stosuje się głównie badania neurobrazowe- SPECT i PET (pozytronowa tomografia emisyjna), jak również badania węchu ( jest on zmieniony u blisko 90% pacjentów we wczesnym okresie choroby) oraz testy genetyczne.

Jak rozwija się choroba Parkinsona?

Bezobjawowa faza choroby może trwać od 3 do 7 lat. Objawy pojawiają się wtedy, kiedy ilość dopaminy spadnie do 20-30 % w stosunku do wartości pierwotnych. Przez następne kilka lat, dzięki systematycznemu i coraz lepszemu zaopatrzeniu chorego w leki, choroba nie postępuje i dobrze odpowiada na leczenie. Niestety, z biegiem czasu, pojawia się u pacjenta lekooporność, a działanie leku, mimo jego regularnego stosowania przestają być skuteczne. Stan pacjenta pogarsza się, a także mogą pojawić się objawy uboczne wynikające z długoletniego leczenia: nieprawidłowe, nadmiernie wygórowane ruchy (tak zwane dyskinezy) czy zaburzenia psychiczne. Na szczęście, leki obecnie dostępne na chorobę Parkinsona opierają się na coraz to nowszych mechanizmach, które dają nadzieję na przyszłość chorym.

Jak opiekować się osobą w podeszłym wieku chorą na Parkinsona?

Bardzo ważne jest, aby opiekun chorego wykazywał się dużą cierpliwością i wyrozumiałością w stosunku do zmienionego stanu chorego. Należy zrozumieć jego postępujące problemy z chodzeniem czy wykonywaniem codziennych czynności, a z czasem niestety również postępujące otępienie. Jeśli chory przyjmuje lewodopę, musi też zadbać o odpowiednią dietę- unikając produktów wysokobiałkowych (aminokwasy walczą o miejsce z dopaminą) i przyjmując leki na czczo. Bardzo wskazany jest zestaw codziennych ćwiczeń chorego, najlepiej pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Ponieważ chory często traci równowagę, warto pomyśleć o przystosowaniu domu do nowej sytuacji : montażu dodatkowych uchwytów, takim ustawieniu mebli, by łatwe było przytrzymywanie się ich, usunięcie niebezpiecznych progów i śliskich dywanów. Opiekun chorego może szukać wsparcia w grupach i stowarzyszeniach pacjentów z chorobą Parkinsona.