Zadzwoń do nas!
+48 62 764 39 95
Napisz do nas! kontakt@medwork24.pl
Wybierz wersję jezykową:
pl
de
Pielęgnacja skóry u osób starszych

Największy narząd naszego ciała wbrew pozorom nie znajduje się wewnątrz organizmu. Dostępny przez cały czas środowisku zewnętrznemu, narażony na szereg niekorzystnych bodźców zewnętrznych, których działanie kumuluje się w miarę upływu czasu- wykazuje on zadziwiającą odporność i funkcjonalność w tych trudnych warunkach. Skóra, bo o niej mowa ma przed sobą nie lada zadanie- musi ochraniać wnętrze naszego ciała, regulować temperaturę, eliminować toksyny czy pełnić rolę narządu zmysłu dotyku.

W miarę upływa lat skóra traci wiele ze swoich pierwotnych właściwości. Zmiany w niej zachodzące, mimo, że są nieuniknione, można w pewien sposób opóźnić, stosując właściwą pielęgnację skóry i sprzyjający tryb życia. W zalewie wszechobecnych kremów i kosmetyków do zmywania cery, trudno również dobrać właściwe środki, polecane osobom starszym. Aby prawidłowo dobrać odpowiedni krem, należy dobrze poznać potrzeby skóry osób starszych.

Skóra przesuszona

Sucha skóra to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi przychodzi się zmagać osobom starszym. Na skutek zmniejszania grubości płaszcza lipidowego, jakim pokryta jest skóra, staje się ona bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych: wiatru, niskiej i wysokiej temperatury, promieni słonecznych. Na duże zmiany stopnia nawilżenia skóry narażone są zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy. W tym właśnie czasie zmienia się profil hormonalny organizmu oraz stopniowo wygasa funkcja jajników. Prowadzi to do zaniknięcia wpływu estrogenów na stan skóry, które dotychczas warunkowały jej jędrność, elastyczność i stopień produkcji łoju przez gruczoły skórne. Aby zapobiec nadmiernemu wysychaniu skóry warto stosować kosmetyki o bogatszym składzie niż dotychczas: szczególnie polecane są kremy i balsamy z dodatkiem nienasyconych kwasów tłuszczowych , pochodzących z olejów roślinnych, na przykład olej z wiesiołka, z owoców awokado oraz witamin z grupy A i E. Aby uniknąć podrażnień słonecznych, które dodatkowo potęgują wysychanie skóry, warto również u osób starszych pamiętać o ochronie słonecznej postaci kremów z filtrem, nawet jeśli nie planujemy opalania, a tylko spacery w słońcu. W nawilżeniu całego ciała mogą pomóc kąpiele parafinowe, z dodatkiem preparatów dostępnych w aptece (Oilatum, Emolium, Oilan).

Przebarwienia skórne

Nie tylko sucha skóra jest problemem dręczącym osoby starsze. Z wiekiem zwiększa się częstość powstawania przebarwień skórnych, głównie w obrębie dłoni i twarzy. Są to tak zwane plamy starcze, które szczególnie często pojawiają się po 50 roku życia. Ich powstanie uwarunkowane jest działaniem promieni ultrafioletowych, które stymulują melanocyty skórne do zwiększonej i nieprawidłowej syntezy, tak więc plamy starcze są niczym innym, jak patologicznym nagromadzeniem barwnika. Usunięcie plam starczych jest możliwe dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej. Zabiegi przeprowadza się za pomocą kwasów owocowych, kwasu mlekowego, laseroterapii, ale proces ten jest długotrwały i wymaga kilkakrotnego powtarzania terapii. Raz powstałe plamy mają tendencję do odnawiania się pod wpływem światła UV.

Utrata jędrności skóry

Zmiany, które zachodzą w skórze, nie dotyczą tylko jej zewnętrznej warstwy, jaką jest naskórek i płaszcz lipidowy. Wraz z procesem starzenia dochodzi do utraty jędrności skóry i coraz większego poddawania się wpływowi grawitacji. Bezpośrednią przyczyną tych niekorzystnych procesów jest zanik włókienek kolagenowych, które dotąd zapewniały właściwą sprężystość tkanki i neutralizowały działanie czynników zewnętrznych. Niszczący wpływ na kolagen mają także dym tytoniowy, promieniowanie UV oraz inne typy promieniowania. Niestety, odbudowa utraconych włókien kolagenowych nie jest możliwa, a kolagen zawarty w kremach do pielęgnacji twarzy nie ma zdolności przenikania do głębszych warstw skóry w większych ilościach i wywołuje tylko powierzchowny efekt. Nadzieją są zabiegi mezoterapii związane z podskórnym ostrzykiwaniem skóry koktajlami witaminowymi, kwasem hialuronowym czy kolagenem.

Potrzeby skóry osób starszych

Skóra osób starszych ma nierzadko zupełnie odmienne potrzeby od tych, które cechowały ją w wieku dojrzałym. Bardzo ważne jest, aby pomóc osobie starszej zauważyć przemianę typu skóry oraz odpowiednio zmodyfikować pielęgnację. Zmiany starcze mogą też dotyczyć włosów, paznokci oraz błon śluzowych. Procesy chorobowe, które powodują niedokrwienie miejscowe, na przykład miażdżyca czy niewydolność naczyń żylnych, również mogą znajdować swoje odbicie na skórze, w takim przypadku konieczna jest konsultacja medyczno- pielęgniarska, by podjąć odpowiednie kroki przeciwdziałające zmianom zanikowym skóry.