Zadzwoń do nas!
+48 62 764 39 95
Napisz do nas! kontakt@medwork24.pl
Wybierz wersję jezykową:
pl
de
Techniki transferu osoby starszej

Codziennie przechodzimy tysiące kroków, wielokrotnie siadamy, wstajemy, pochylamy się i pokonujemy mniejsze oraz większe wzniesienia. W przeważającej części robimy to bezwiednie, kierowani impulsami nerwowymi prosto z naszego mózgu, które doskonale wiedzą, jakie mięśnie i kiedy uaktywnić, jakie ruchy wykonać, jak utrzymać równowagę.

System ten jest jednak nie tylko bardzo precyzyjny i czuły, ale też subtelny i podatny na uszkodzenia. Zaburzenia nerwowo- mięśniowe, urazy, mikroudary czy postępująca z wiekiem osteoporoza prowadząca do licznych złamań to tylko niektóre z przyczyn powodujących trwałe inwalidztwo osób starszych. Poza czynnikami fizycznymi uniemożliwiającymi osobom starszym poruszanie się, istnieje także często bariera psychiczna, która sprawia, że osoby te coraz rzadziej podejmują wysiłek fizyczny. Lęk przed upadkiem, stłuczeniem czy złamaniem bywa czasem bardziej paraliżujący niż sama niesprawność. Rola opiekuna osoby starszej i niepełnosprawnej polega wtedy nie tylko na pomocy przy poruszaniu się i codziennych czynnościach, ale też zachęcaniu jej do wykonywania niektórych czynności samodzielnie, w granicach swoich możliwości i bezpieczeństwa.

Transfer z łóżka na wózek

Jednym z pierwszych problemów, przed jakim stają opiekunowie osoby mającej problem z samodzielnym wstawaniem z łóżka jest sposób, w jaki umożliwić choremu przeniesienie się z łóżka na wózek. W przypadku osób, których unieruchomienie jest czasowe, a waga pacjenta nie przekracza możliwości fizycznych opiekuna można próbować transportować chorego z łóżka na wózek bez użycia specjalistycznych przyrządów. Należy jednak pamiętać, że podczas wielokrotnego podnoszenia chorego, kręgosłup osoby pomagającej narażony jest na kilkusetkilogramowe przeciążenia, wielokrotnie większe od wagi przenoszonego. Pierwsze objawy dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą występować niekoniecznie w postaci bólów w okolicach lędźwiowych i szyjnych, a objawiać się na przykład drętwieniem ręki czy szyi. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo urazu u opiekuna najbezpieczniejszą formą transferu chorego jest użycie sprzętu, który pozwala na użycie dużo mniejszej siły i wysiłku własnego oraz jest dużo bezpieczniejsze dla samego pacjenta. Jednym z najbardziej funkcjonalnych i wygodnych rozwiązań jest zastosowanie obrotowego podnóżka- dwóch połączonych ze sobą krążków o średnicy około 35 cm, które obracają się wokół wspólnej osi. Do zastosowania tego rozwiązania koniecznym jest jednak, aby choru usiadł na brzegu łóżka samodzielnie lub z pomocą. Dla chorych, którzy muszą być podnoszeni do pozycji siedzącej rozwiązanie stanowią podnośniki umocowane na wyciągach lub podkładki umieszczone na rolkach. Zakup tych sprzętów może być częściowo lub całkowicie refundowany przez służbę zdrowia lub fundacje pomagające osobom niepełnosprawnym.

Transfer z wózka do łazienki

Znalezienia nowych rozwiązań wymaga też opracowanie metody transportu chorego do łazienki oraz jego poruszania się i korzystania z toalety, wanny czy prysznica. Łazienka jest jednym z pomieszczeń, które często wymagają znacznych modyfikacji, aby przystosować je do zmienionych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Pomocne stają się liczne uchwyty montowane w strategicznych punktach łazienki- w wannie, przy wyjściu z wanny, obok sedesu. Umożliwiają one osobie starszej podtrzymanie się i zachowanie równowagi. Bardzo przydatną pomocą przy kąpieli jest krzesełko kąpielowe, które można montować i rozmontowywać każdorazowo po kąpieli. Jeśli chory może wykonywać niektóre czynności samodzielnie, na przykład myć zęby lub czesać włosy, również inne sprzęty, jak lustro lub dozownik mydła powinny być zamontowane na dostępnej wysokości. Korzystanie z sedesu może umożliwić krzesełko sanitarne. Jest ono podobne do zwykłego wózka, ale nieco węższe, a ponadto pozwala choremu na najechanie nad sedes i załatwienie potrzeb fizjologicznych. Jeśli kilkakrotny w ciągu dnia transport osoby starszej do łazienki jest zbyt męczący dla opiekuna i samego chorego, z konieczności toaleta musi przenieść się do łóżka. Pomocne wówczas stają się baseny i kaczki, warto jednak pamiętać, by zapewnić choremu jak najwięcej intymności przy korzystaniu z nich.